PLĂCILE VIDEO GEFORCE RTX 50 SUPER AR PUTEA DEBUTA LA CES 2026, DAR NU SE VOR PUTEA ACHIZIȚIONA PENTRU UN TIMP BUN

Cel mai probabil scenariu este că CES 2026 va fi doar lansarea pe hârtie, lansarea efectivă având loc la sfârșitul primului trimestru al anului viitor sau la începutul celui de-al doilea.
J.o.k.e.r
J.o.k.e.r
30 sept. 2025, 08:47
Plăcile video GeForce RTX 50 Super ar putea debuta la CES 2026, dar nu se vor putea achiziționa pentru un timp bun

Oferta Nvidia a fost finalizată după o jumate de an de la lansare, ultimul exemplar fiind GeForce RTX 5050. Seria se așteaptă la variantele Super înainte de seria 60, dar întârzie destul de mult.  Zvonurile zboară din belșug, dar doar acum s-a observat ceva mai concret.

Deschide galerie

Potrivit BenchLife, cei trei plăci video Super, și anume GeForce RTX 5070 Super, GeForce RTX 5070 Ti Super și GeForce RTX 5080 Super, ar putea fi prezentați la CES 2026, în Ianuarie anul viitor, însă lansarea va fi formală.

Cu toate acestea, se pare că achiziționarea acestora nu va fi posibilă decât cu luni în urmă. Scenariul exact nu este încă cunoscut, iar Nvidia nu a informat nici partenerii AIB, ceea ce dă de gândit, deși practicile lor mai noi indică că vor și dețin control strict, fără a oferi nimic în schimb.

A GeForce RTX 50 Super széria tagjainak várható paraméterei

Parametru 5080 Super  5080 5070 Ti Super 5070 TiGeForce RTX 5070 SuperGeForce RTX 5070
GPUGB203GB203GB203GB203GB205GB205
Blocuri SM848470705048
Nuclee CUDA10752107528960896064006144
Unități de texturare336336280280200190
Unități RoP11211296968080
Nuclee Tensor336336280280200192
Nuclee  RT848470705048
Magistrală VRAM256 biți256 biți256 biți256 biți192 biți192 biți
Capacitate memorie24 GB GDDR716 GB GDDR724 GB GDDR716 GB GDDR718 GB GDDR712 GB GDDR7
Frecvență VRAM32 GHz30 GHz28 GHz28 GHz28 GHz28 GHz
Lățime de bandă VRAM1024 GB/s960 GB/s896 GB/s896 GB/s672 GB/s672 GB/s
TDP415 W360 W350 W300 W275 W250 W
(A fentiek hivatalos forrásból még nem nyertek megerősítést)

După cum probabil ați ghicit din informațiile anterioare, Nvidia se concentrează pe augmentarea cantității VRAM, cu 50%. Acest lucru înseamnă că GeForce RTX 5070 Super va avea un total de 18 GB, iar GeForce RTX 5070 Ti Super și GeForce RTX 5080 Super vor avea 24 GB.

Noile plăci grafice din păcate nu sunt create cu tehnologii noi, regândite sau mai eficiente, aducând doar consum ridicat în concordanță cu frecvențele ridicate. Prețul nu este cunoscut, dar nu trebuie să ne facem idei că NVIDIA va fi milos. Era respectivă a trecut.

Abonament la newsletter

0 comentarii

loghează-te pentru a scrie un comentariu!

Nu sunt comentarii pentru acest articol!

Ajută pe alții. Scrie ce gândești despre articol.
Înapoi la început