Echipa Nvidia va actualiza GeForce RTX 50 înainte de lansarea seriei 60, introducând variantele Super, și se așteaptă ca aceștia să fie trei: GeForce RTX 5070 Super, GeForce RTX 5070 Ti Super și GeForce RTX 5080 Super.

Deschide galerie

Noile plăci grafice vor avea capacitate VRAM crescută, datorită înlocuirii cipurilor de memorie GDDR7 de 2 GB, adică 16 GB, cu cele de 3 GB, adică un total de 24 GB, o creștere tipică de 50%. În unele cazuri, numărul de matrice SM va crește, dar și frecvențele se pot mări, deși nu pentru memorie. Modificările vor duce la consum mai mult.

Se așteaptă ca GeForce RTX 5070 Super să fie construit în jurul procesorului grafic GB205, dar va avea 50 matrici SM în loc de 48, maximul posibil, cu 6400 nuclee CUDA. Memoria va fi de 18 GB, iar cadrul TDP de 275 W.

A GeForce RTX 50 Super széria tagjainak várható paraméterei

ParametruGeForce RTX 5080 SuperGeForce RTX 5080GeForce RTX 5070 Ti SuperGeForce RTX 5070 TiGeForce RTX 5070 SuperGeForce RTX 5070
GPUGB203GB203GB203GB203GB205GB205
Blocuri SM848470705048
Nuclee CUDA10752107528960896064006144
Unități de texturare336336280280200190
Unități ROP11211296968080
Nuclee Tensor336336280280200192
Nuclee RT848470705048
Stocarea datelor de memorie256 biți256 biți256 biți256 biți192 biți192 biți
Capacitate memorie24 GB GDDR716 GB GDDR724 GB GDDR716 GB GDDR718 GB GDDR712 GB GDDR7
Frecvența memorie30 GHz30 GHz28 GHz28 GHz28 GHz28 GHz
Viteza de transfer960 GB/s960 GB/s896 GB/s896 GB/s672 GB/s672 GB/s
TDP415 W360 W350 W300 W275 W250 W
(A fentiek hivatalos forrásból még nem nyertek megerősítést)

Următorul în linie va fi GeForce RTX 5070 Ti Super, fabricat tot cu GB203. Dar în acest caz nu se va lărgi matricea SM, doar frecvențele vor crește, și cantitatea de memorie, la 24 GB. Cadrului TDP va fi de 350 W.

GeForce RTX 5080 Super va păstra GB203 ca procesor, nu va trece la cel GB202 folosit pentru GeForce RTX 5090. Nici aici nu este schimbat matricea SM, doar frecvențele, și memoria va fi crescută al 24GB. Limita TDP va crește la 415 W, o creștere de 55 W în comparație cu cei 360 W ai modelului actual.

Aceste zvonuri provin de la leakeri de încredere, cum ar fi kopite7kimi.

Abonament la newsletter

0 comentarii

loghează-te pentru a scrie un comentariu!

Nu sunt comentarii pentru acest articol!

Ajută pe alții. Scrie ce gândești despre articol.
Înapoi la început