GeForce RTX 5060 Ti a fost lansată la mijlocul lunii Aprilie. Seria este formată din două modele: unul de 16 GB și una de 8 GB, care au aceleași specificații în afară de VRAM. Testele de până acum au arătat că modelul de 16 GB a fost primit bine, dar versiunea de 8 GB a fost mai problematică, din cauza memoriei mici și a faptului că această limită afectează și funcțiile DLSS.

Mai nou însă, echipa ComputeBase a investigat ce se întâmplă dacă modelul de 8 GB este instalat într-un slot PCI Express 4.0, ceea ce înseamnă că poate comunica cu sistemul doar pe o lățimea de bandă înjumătățită. Acesta este un scenariu foarte realist, deoarece versiunea de 8 GB este destinată publicului cu portofel mai ușor, iar prețul său va fi mai agreat de majoritatea utilizatorilor care o pun într-un sistem mai puțin actualizat, având șanse să o folosească mai mult cu sloturi din versiunea 4, sau mai rău, cu 3.0.

Într-un test care a inclus 27 de jocuri la rezoluția 1440p, placa a produs rezultate medii de 59,4 FPS în slotul PCI Express 5.0, și 55,82 FPS în slotul PCI Express 4.0, ceea ce nu pare prea tragic la prima vedere. Performanța 1% a scăzut de la 47,21 FPS la 43,93 FPS, ceea ce nu pare tragic, dar curios și intră în zona performanțelor mai puțin fluide. Însă unele jocuri sunt măsurabil mai lente atunci când sunt puse în acest slot mai vechi.

Rezultatele testelor ComputerBase sunt prezentate în tabelul de mai jos

A 8 GB-os GeForce RTX 5060 Ti teljesítménye PCI Express 5.0-s és PCI Express 4.0-s slotban

Titlu PCI Express 5.0 AVG FPSPCI Express 4.0 AVG FPSDiferență FPSPCI Express 5.0 1% FPS scăzutPCI Express 4.0 1% FPS scăzut1% Diferență FPS scăzută
Assassin's Creed Shadows54,954,40,550,949,51,4
Black Myth: Wukong60,760,7050,750,30,4
COD: Black OPS 688,788,50,281,380,31
Dragon Age: The Veilguard344,829,224,63,321,3
Dragon's Dogma 263,363,20,156,555,80,7
Empire of the Ants75,775,7064,864,70,1
F1 248275,16,951,942,29,7
Final Fantasy XVI55,44411,441,832,69,2
Frostpunk 261,761,60,148,548,10,4
Ghost of Tsushima56,955,81,153,151,41,7
God of War: Ragnarök65,365,10,254,854,60,2
Horizon Forbidden West50,545,15,444,539,45,1
Indiana Jones and the Big Circle40,528,312,127,822,85
Kingdom Come: Deliverance 267,267,10,159,459,30,1
Lego: Horizon Adventures57,957,40,551,150,80,3
Mech Warrior 5: Clans44,541,62,932,730,72
Monster Hunter Wilds54,446,57,937269
Oblivilion Remastered35,533,22,315,5132,5
Outcast: A New Beggining69,769,40,351,651,30,3
Satisfactory57,857,70,146,746,50,2
Senua's Saga: Hellblade 25857,80,242,441,90,5
Silent Hill 262,761,7141,840,81
Spider-Man 226,918,88,116,310,16,2
Stalker 2: Heart of Chernobyl77,376,80,561,2610,2
Star Wars Outlaws58,958,70,248,1471,1
The Last of Us Part II5853542,835,87
Warhammer 40K: Space Marine 285,485,10,377,276,80,4
În medie59,455,823,5847,2143,933,29
A tesztet a ComputerBase munkatársai készítették

Pe baza celor de mai sus, diferențele sunt destul de notabile în unele cazuri, astfel încât merită să țineți cont de acest lucru înainte de a o achiziționa. 

Aproape nici o sursă profesională nu recomandă plăci video de 8, și nici chiar cele de 12 Gb din cauză că s-a atins nivelul la care acestea nu mai sunt bune pentru gaming. la setări mai mari decât joase. Consensul general este că dacă doriți să vă asigurați că vă puteți folosi nestingherit placa video pentru următorii ani, va trebui să optați pentru una cu 16Gb.

Abonament la newsletter

0 comentarii

loghează-te pentru a scrie un comentariu!

Nu sunt comentarii pentru acest articol!

Ajută pe alții. Scrie ce gândești despre articol.
Înapoi la început